The Work (The Work of Byron Katie veya Byron Katie Çalışması) stres, korku, üzüntü, kızgınlık yaratan düşünce ve inançlardan özgürleştiren bir düşünce sorgulamasıdır. Bizi rahatsız eden kişi veya durumlarla ilgili düşüncelerimizin gerçekliğini sorgulayıp, etkilerini ve farklı bakış açılarını göstererek zihnimizin daha açık, esnek ve net olmasını sağlar.

The Work uygulayanların deneyimleri: streste azalma, depresyonda hafifleme, ilişkilerde düzelme, azalan öfke, artan zihinsel netlik, daha fazla enerji, daha fazla huzur (kaynak: thework.com).

Tarık Tekman 2010 yılında Byron Katie Çalışması Okulunu (School for The Work of Byron Katie) tamamlayıp bu çalışmayı yaptırmaya başladı. Byron Katie’nin Amerika ve Almanya’daki birçok eğitimine katıldı ve bazılarında personel olarak görev yaptı. Aşağıdaki videoda bu çalışmayla ilgili daha çok bilgi aldıktan sonra yüz yüze veya online The Work yapmak istersen birebir The Work randevusu alabilirsin.

“Düşüncelerime inandığım zaman acı çektiğimi, inanmadığım zaman acı çekmediğimi  ve bunun bütün insanlar için geçerli olduğunu keşfettim. Özgürlük işte bu kadar basit. Acı çekmenin bir seçim olduğunu farkettim. İçimde bir daha bir an için bile kaybolmayan bir sevinç buldum. Bu sevinç, her zaman, herkesin içindedir.”

BYRON KATIE
Eckhart Tolle

“Byron Katie Çalışması dünyamız için bir lütuftur. Acının temel nedeni düşüncelerimizle, zihnimizde dönüp duran ‘hikayelerle’, özdeşleşmektir. B. Katie Çalışması jilet keskinliğindeki bir kılıç gibi bu yanılsamayı kesip zaman ötesi özünüzü bilmenizi sağlar. Bu sayede sevinç, huzur ve sevgi doğal haliniz olarak ortaya çıkar.”

ECKHART TOLLE