Tai Chi

Tai Chi Chuan (Taijiquan), denge, esneklik, kalp-damar sağlığı ve bağışıklığı güçlendiren bir egzersizdir. Yavaş ve akıcı savunma sanatı ve Çigong hareketlerini rahat bir zihin ve bedenle yaptığımız bu hareket meditasyonu Harvard Medical School’a göre, sağlık için yapılabilecek en iyi 5 egzersizden biridir. İnme, kalp rahatsızlığı, yüksek tansiyon, multiple sclerosis, Parkinson, Alzheimer ve fibromiyalji hastalarının iyileşme sürecini destekler; düşme riski, stres, ergen dikkat bozukluğu ve hiperaktivite semptomlarını azaltır. İstanbul/Kıbrıs/Online/Birebir Tai Chi eğitimleri ve Tai Chi Temelleri eğitim videoları her seviyeden katılımcıya açıktır.

Tai Chi Eğitimleri

TAI CHI TEMELLERİ

Yang Stili 8 Adım Tai Chi
Isınma Hareketleri
Tai Chi Temeli 1-2
Yay Adımı, Boş Adım, Paralel Adım
Taiji, Yin-Yang, Taijiquan, Wuji
Dört Güç: Peng, Lü, Ji, An
Ağaç Duruşları Çigongu ve Wuji Duruşu
Standart Kapanış

TAI CHI MEKANİĞİ

Yang Stili 16 Adım Tai Chi
Tai Chi Temeli 3-6
Bel/Ayak/Bacak Mekaniği
Metal/Su/At Binme Duruşu
Kedi Yürüyüşü, Geri Yürüyüş
Aşağı Kapanış

TAI CHI DİNAMİĞİ

Yang Stili 24 Adım Tai Chi
Tai Chi Temeli 7-10
İkili Uygulamalar
Sekiz Brokar
Wuji/Metal/Ağaç/Su/Ateş/Toprak Duruşu ve Güç Testi
Yana Yürüyüş
Bitiş-Başlangıç ve Kas Dinamiği
Dantien Kapanışı ve Kendi Kendine Masaj

BAĞIMSIZ EĞİTİMLER

8/16/24 Adım Yang Stili Tai Chi
13/38 Adım Sun Stili Tai Chi
42 Adım Karma Stil Tai Chi
16/32 Adım Yang Stili Tai Chi Kılıç
Tai Chi El İtme

TAI CHI EĞİTMEN EĞİTİMİ

Detaylar

Yang Stili Tai Chi

Tai Chi formları arasında en yaygını 1800’lerin ortasında Yang Lu-chan’ın geliştirdiği Yang Stili’dir. Yang Stili Tai Chi, diğer Tai Chi stillerine göre daha geniş adımlara ve daha açık el ve kol pozisyonlarına sahiptir. Yang Stili Tai Chi soyağacı için tıkla

8 Adım Yang Stili Tai Chi

Uluslararası Wushu Federasyonu (IWUF) yeni başlayanlar için bu kısa formu Yang Stili’nin kolay hareketlerinden bazılarını bir araya getirerek oluşturmuştur. Her yaşta rahatlıkla öğrenilip uygulanabilen 8 hareketten oluşur ve bir kez öğrenildikten sonra uygulanması sadece birkaç dakika alır. Bu yüzden günlük rutini yoğun olanlar için ideal bir egzersizdir ve Tai Chi temelleri dersinde öğrendiğimiz Tai Chi dizisidir.

16 Adım Yang Stili Tai Chi

Yine Uluslararası Wushu Federasyonu (IWUF)’nun oluşturduğu biraz daha uzun bir dizidir. 8 adım Tai Chi’yi öğrenenlerin bilgi ve becerilerini geliştirmesini sağlayan hareketlerin çoğu kolaylıkla öğrenilip uygulanabilir. Yang Stilinin geniş ve kavisli hareketleri bu formda kendini hissettirir. Tai Chi Mekaniği eğitiminde bu diziyi öğreniriz.

24 Adım Yang Stili Tai Chi

Çin Spor Komitesinin Tai Chi’yi yaygınlaştırmak ve herkesin kolaylıkla yapabileceği bir sağlık egzersizi oluşturmak üzere görevlendirdiği Li Tian Ji 1956 yılında 24 Adım Yang Stili Tai Chi’yi oluşturdu. Bazen Pekin formu diye de adlandırılan ve uygulaması 5-6 dakika süren bu dizi tüm dünyada en yaygın olarak çalışılan Tai Chi formudur. Yang stilinin ruhunu çok iyi yansıtır ve Tai Chi’nin birçok önemli unsurunu barındırır. Tai Chi Dinamiği eğitiminde çalıştığımız dizidir.

Sun Stili Tai Chi

Sun stili Tai Chi geleneksel beş Tai Chi stilinden biridir. Çevik adımları, ellerin açılış ve kapanış hareketi, sağlık ve enerji geliştirmeye verdiği önemle bilinir. 20. yüzyılın başında ünlü savaş sanatları ustası Sun Lu Tang tarafından geliştirilmiştir. Xingyiquan ve Bagua Zhang savaş sanatlarının yanı sıra Yi Jing ve the Tai Chi klasikleri uzmanı da olan Sun Lu Tang 50 yaşında Hao Weizhen’dan Wu (Hao) stili Tai Chi öğrenmeye başladığında zaten çok ünlü bir Bagua ve Xingyi ustası idi.

Yumuşak ve zarif Sun Stili Tai Chi hareketleri eşit hızla uygulanır. İleri veya geri atılan adımları genellikle yarım adımlar izler ve yay adımları seyrek olarak kullanılır. Beden ağırlığı uzun süre aynı bacakta kalmaz. Zihinsel odaklanma fiziksel güçten çok daha önemlidir. Zihin enerjiyi (Qi), Enerji de doğru nefes tekniği ve rahat odaklanmayla birlikte bedeni yönlendirir. Bagua’nın adım metodunu, Xingyi’nin bacak ve bel metodunu ve Taijiquan’in beden yumuşaklığını kullanır. Eklemlere uzun süre yük bindirmeyen yumuşak hareketleri ve yüksek duruşlarıyla güvenli bir sağlık ve enerji geliştirme egzersizidir. Sun Stili Tai Chi soyağacı için tıkla

13 Adım Sun Stili Tai Chi

En kolay ve karakteristik Sun Stili Tai Chi hareketlerini içeren bu dizi Sun Stili Tai Chi’ye başlangıç için idealdir.

38 Adım Sun Stili Tai Chi

Professor Li Deyin ve Tary Yip tarafından geleneksel Sun Stili Tai Chi hareketleri ile 1996 yılında oluşturulmuştur.

42 Adım Karma Stil Tai Chi

42 Adımlık Karma Stil Tai Chi’yi oluşturan Profesör Li Deyin ile.

Çin Spor Komitesinin farklı geleneksel Tai Chi stillerini içeren standart bir yarışma formu oluşturma talebi üzerine 1989 yılında Profesör Li Deyin ve Profesör Men Hui Feng tarafından oluşturulmuş ve Tai Chi’nin ilk kez bir yarışma sporu olarak yer aldığı 1990 Asya Oyunlarında sporcular 42 Adım Karma stil ile yarışmışlardır. Bu yarışmanın baş hakemliğini de, formu geliştiren Profesör Li Deyin yapmıştır.

4 geleneksel Tai Chi stili Yang, Chen, Wu ve Sun stillerinden hareketler içeren 42 Adım Karma Stil, diğer dizilere göre daha dinamik ve değişkendir. Bazen 42’lik Yarışma Tai Chi formu olarak da adlandırılan bu form uluslararası spor turnuvalarında sporcuların rekabet ettiği bir dizi olmasının yanında esneklik, denge, güç ve koordinasyonu arttıran hareketleri sayesinde çok etkili bir sağlık egzersizidir.

Tai Chi Kılıç (Taijijian)

Tai Chi kılıç (Taijijian), çıplak elle yapılan Tai Chi formlarının felsefe, prensip ve temel duruşlarını içerir ama hareketler tahta veya metalden bir kılıçla yapıldığı için kılıç tekniklerini de kapsar. Tai Chi kılıç formları el formlarına göre biraz daha fazla koordinasyon ve beceri gerektirir.

16 Adım Yang Stili Tai Chi Kılıç

En kısa Tai Chi kılıç formudur. Yang Stili Tai Chi’nin geniş ve açık duruşlarını ve kavisli hareketlerini kılıç teknikleriyle birleştirir.

32 Adım Yang Stili Tai Chi Kılıç

16 adımlık diziye göre daha akrobatik hareketler içerir. 24 Adım Yang Stili Tai Chi el formunu da geliştiren Li Tian Ji tarafından geliştirilmiştir.

Tai Chi El İtme Egzersizleri

Tai Chi El İtme (Push Hands, Tui Shou)

Eşli Tai Chi (El İtme) sezgi, koordinasyon, denge, esneklik ve fiziksel gücü geliştiren iki kişilik Tai Chi uygulamasıdır.

Güce güçle direnme içgüdüsünün yerine “dinleme” yani karşıdakinin niyetinin güç ve yönünü hissetme, güçle birlikte hareket ederek yönünü değiştirme becerisini geliştirir.

Tai Chi’nin sağlığa etkileriyle ilgili bilimsel araştırmalar

Tai Chi’nin Anlamı

Taocu (Daocu) düşünceye göre evren yaratılmadan önce hiç bir şey yoktu. Buna “hiçlik” veya “sınırsızlık” anlamına gelen Wu Chi (Wuji) denir ve boş bir daireyle gösterilir. Bu hiçlikte bir farklılaşmanın olmasıyla form meydana gelir. Bu da dairenin ortasındaki noktayla gösterilir. Farklılaşma kutupları, ikiliği oluşturur. Yin ve Yang sürekli değişen ve aynı zamanda birbirini doğuran bu iki kutbu ifade eder. Bunların bir arada gösterilişine de Tai Chi (Taiji) denir.

Wuji (Wu Chi), İlk Farklılaşma ve Taiji (Tai Chi)

Tai Chi 太極 (Taiji 太极)kelimesini oluşturan Çince karakterler “en üst, en yüce, en son” gibi anlamları ifade eder. Dolayısıyla tüm varlığı oluşturan ve “yin”le “yang”ı içeren en yüksek prensip olduğunu düşünebiliriz. Hareket, “yang”ı oluşturur. Hareket, en son noktasına ulaştığında, dinginlik (yin) ortaya çıkar. Dinginliğin en son noktası ise tekrar hareketi (yang’ı) başlatır.
Üstteki şekilden de görülebileceği gibi, iki kutup (yin ve yang) en üst noktaya ulaştığı zaman, karşıtının tohumunu ortaya çıkarır. Chuan (quan) kelimesi ise savaş sanatlarını ifade eder. Dolayısıyla Tai Chi Chuan (Taijiquan) bu en üst prensibe dayanan ve savunma veya sağlık amacıyla uygulanan bir içsel savaş sanatıdır.

Tai Chi, Yin ve Yang yani Edilgen ve Etken unsurların dengesi ve değişimine dayandığı için ileri-geri, yukarı-aşağı, sağ-sol, genişleme-daralma, saldırı-savunma gibi unsurların dengesi üzerine kurulmuştur. Tai Chi hareketleri kaba kuvveti yumuşaklıkla karşılayıp onun hareketi doğrultusunda ilerleyerek enerjisini dönüştürüp kullanır. Bu, Taocu düşüncenin temellerinden olan her türlü hareketin aşırıya ulaştığı zaman karşıtına dönüşmesi ve yumuşağın sertten güçlü olması ilkeleriyle uyumludur. Tai Chi tarihsel olarak bir savunma sanatı olsa da derslerimizde sağlık ve enerjiyi geliştirmeye odaklanırız.

Tai Chi Eğitmen Eğitimi

Küçük bir öğrenci grubuyla yapılan Tai Chi eğitmen eğitimine benimle veya yetiştirdiğim eğitmenlerle düzenli olarak Tai Chi çalışıp eğitmen eğitimine hazır olanlar başvurabilir. 2024’ün ilk yarısında başlayacak ve iki yıl sürecek yeni Tai Chi eğitmen eğitiminin detayları 2023’ün ikinci yarısında burada paylaşılacaktır.

Tai Chi Eğitmenleri

Sevim Savaşçı
Sevim Savaşçıİstanbul
Ağaç Duruşları Çigongu
Sekiz Brokar
Orta Kanal Çigongu
8/16/24 Adım Yang Stili Tai Chi
Yeşim Üçer
Yeşim Üçerİstanbul
Sekiz Brokar
8/16/24 Adım Yang Stili Tai Chi