Numan Pekgöz’le İpek Eğirme ve Tarık Tekman’la Sun Stili Tai Chi Kampı, 27-29 Eylül, Kıbrıs

Numan Pekgöz’le İpek Eğirme (Chan Si Jing): Kendi başına üst seviyede bir içsel sanat olan İpek Eğirme hem bir Qigong hem de bir Tai Chi çalışmasıdır. Chen stil Tai Chi’nin ve kendisinden sonra gelen tüm Tai Chi stillerinin üzerinde yapılandığı spiral kuvveti oluşturan devinimler sistemi olarak tanımlanabilir. Savaş Sanatı uygulamaları ve enerji boşalımı ile direkt ilgili içsel enerji çevrimlerinin dışa yansıyan tezahürü olarak görülebilir. Bu açıdan bakılacak olursa İpek Eğirme, Qigong seviyesinden, Tai Chi’ye geçişi oluşturur. Öğrenciler İpek Eğirme rutinlerini uzun Tai Chi formlarına alternatif olarak uygulayabilecekleri gibi, formlara hazırlık amacıyla da çalışabilirler. Bu haftasonu çalışmasında katılımcılar temel içe ve dışa ipek eğirmeyi ve bunların farklı kombinasyonlarını öğrenecekler. Geleneksel Chen Okulu’nun esas alınacağı bu çalışmaya katılacaklardan herhangi bir tecrübeleri olmaları beklenmemektedir. İlgi duyan herkes katılabilir.

Tarık Tekman’la 13 Adım Sun Stili Tai Chi: Sun stili Tai Chi geleneksel beş Tai Chi stilinden biridir. Çevik adımları, ellerin açılış ve kapanış hareketi, sağlık ve enerji geliştirmeye verdiği önemle bilinir. Tüm hareketleri yumuşak ve zariftir ve eşit hızla uygulanır. İleri veya geri atılan adımları genellikle yarım adımlar izler ve yay adımları seyrek olarak kullanılır. Beden ağırlığı uzun süre aynı bacakta kalmaz. Zihinsel odaklanma fiziksel güçten çok daha önemlidir. Zihin enerjiyi (Qi), Enerji de doğru nefes tekniği ve rahat odaklanmayla birlikte bedeni yönlendirir. Bagua’nın adım metodunu, Xingyi’nin bacak ve bel metodunu ve Taijiquan’in beden yumuşaklığını kullanır. Eklemlere uzun süre yük bindirmeyen yumuşak hareketleri ve yüksek duruşlarıyla güvenli bir sağlık ve enerji geliştirme egzersizidir. 13 Adım Sun Stili Tai Chi eğitimine ilgi duyan herkes katılabilir.

Alanında en tanınmış isimlerden olan Numan Pekgöz 25 yıla yakın, 20’den fazla formda Tai Chi, Çigong, Daoyin, Bagua ve çeşitli geleneksel silah stilleri çalışıyor. IMAF Master sertifikalı Tai Chi eğitmeni ve jüri. Yurtdışında yaşadığı 15 senelik dönem boyunca Hollanda, Çin ve Almanya’da dünya çapında isim yapmış ustalardan Chen, Yang ve Wudang stillerinde günlük bazda sürekli dersler aldı. Chen ailesi tarafından Tai Chi’de resmi 13. nesil soyağacına kabul edildi. Yang Stilde ise 6. nesli temsil ediyor. Uluslararası yarışmalarda 15’ten fazla madalya ve ödül kazandı. Bu madalyalar arasında elit kılıç dalında 2007 IMAF dünya şampiyonluğu ve 3.lüğü, Avrupa 2.liği ve 8 Dutch Open şampiyonluğu da bulunmakta. Numan Pekgöz yurt dışında ve yurt içinde bireysel veya grup dersleri ile seminerler veriyor. Türkiye Tai Chi ve Çigong Platformu INTERNA’nın kurucu üyesi ve içsel sanatlara gönül vermiş dostlarıyla birlikte ülkemizdeki en popüler hareket etkinlikleri olan uluslararası INTERNA festivallerini organize ediyor. Pekgöz lisans derecelerini Amsterdam Computerij ve Boğaziçi Üniversitesi’nden, yüksek lisans derecesini TED Üniversitesi’nden aldı. Hakkında daha detaylı bilgi için tıkla.

Tarık Tekman 2001 yılından itibaren Avrupa, Amerika ve Uzak Doğu’da Lam Kam Chuen, Faye Yip, Tary Yip, Li Hechun, Aihan Kuhn ve David Verdesi ile Tai Chi ve Çigong çalışmış; Byron Katie Çalışması Okulunu, Dorn Method & Breuss Massage Advanced Therapist eğitimini tamamlamış, European Shiatsu School’da Temel Shiatsu; Stephen Victor’la Bert Hellinger Aile Dizilimi; İhaleakala Hew Len’le Ho’oponopono çalışmış, Eckhart Tolle, Byron Katie, Stuart Schwartz, Stephen Harrod Buhner ve James Eaton’ın inzivalarına katılmıştır.

Tai Chi & Qi Gong Healing Institute ile Peace Players International-Cyprus yönetim kurulu üyesi ve Deyin Taijiquan Institute, Lam Tai Chi Chuan Association, ve Da Cheng Chuan Chi Kung Research Group üyesidir. Türkiye Tai Chi ve Çigong Platformu INTERNA’nın kurucu üyesi ve uluslararası INTERNA festivallerinin organizatörlerindendir. Ağaç Duruşları Çigongu ve Yiquan’in 4. nesil, Sun Stili Tai Chi’nin 5. nesil ve Yang Stili Tai Chi’nin 7. nesil temsilcisi olan Tarık Tekman İstanbul ve Kıbrıs’ta Tai Chi ve Çigong eğitimi vermekte, Byron Katie Çalışması ve Bırak yaptırmaktadır.

27 Eylül Cuma
Öğleden sonra otele giriş ve deniz 🙂
19:00-20:00 Yemek
20:00-21:00 Eğitim içeriğinin tanıtımı ve sohbet

28 Eylül Cumartesi
07:00-08:30 İpek Eğirme
08:30-09:30 Kahvaltı
10:00-11:30 Sun Stili 13 Adım Tai Chi
Deniz/Dinlenme
13:00-14:00 Yemek
Deniz/Dinlenme
16:30-18:00 İpek Eğirme
19:00-20:00 Yemek
20:00-21:30 Sahilde Gökyüzü Gözlemi

29 Eylül Pazar
07:00-08:30 Sun Stili 13 Adım Tai Chi
08:30-09:30 Kahvaltı
10:00-11:30 İpek Eğirme
Deniz/Dinlenme
13:00-14:00 Yemek
Deniz/Dinlenme
15:30-17:00 Sun Stili 13 Adım Tai Chi
17:15 Otelden çıkış

Konaklama: Altın sarısı kumsalı, turkuaz denizi ve antik kentiyle ünlü Salamis koyundaki Venus Hotel‘de (mayonu unutma!)

Ercan Hava Alanından Ulaşım: Kıbhas otobüsleriyle Mağusa’ya gidip kalan 8-10 dakikalık yolu taksiyle tamamla veya diğer katılımcılarla taksi paylaş.

Ücret: çift kişilik odada kişi başı 1050 TL, tek kişilik odada 1150 TL. Ücrete 2 gece konaklama, 6 öğün yemek ve tüm eğitim seansları dahildir.

Kayıt için ücretin yarısı Tarık Tekman veya Numan Pekgöz’e elden veya Tarık Tekman Türkiye İş Bankası Hesap no: 6804-0054171. IBAN: TR44 0006 4000 0016 8040 0541 71 hesabına EFT/Havale ile ödenmelidir. Kalan miktar 2 Eylül Cuma akşamı elden verilebilir. Çalışmalar Türkçe ve İngilizce yapılacaktır.