Ana Sayfa Forumlar Ağaç Duruşlarıyla Canlan – 100 Gün Çigong 6. Hafta- Su 6.Hafta Videus- Duruşlar esnasına ki aklmızda ki Sorular

3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
  • Yazar
    Yazılar
  • Hasim2017
    Katılımcı
    Post count: 1

Selam Tarık Hocam ve Değerli arkadaşlar,

6.haftada ki video da ;
    – Yine de duruşlar sırasında bazen sıkıldığın oluyor mu ?
    _-Dururken bir şey düşünmelimiyim, ya da düşünmemeliyim ?
    – Zihimi odaklamalıyım, ya da boş mu bırakmalıyım ?
    – Duruşları nasıl daha keyifli hale getirebilirim ?

Ben Zhan Zhuag yaparken bunlarla karşılasıyorum , bunlar aşmak için ne yapmalıyız veya ne yapmamalıyız ?
    Evet görüşleriniz Beklyorum !!!

UVfilter
    Katılımcı
    Post count: 9

Merhaba,

Öncelikle ben basit bir uygulayıcıyım ve 1 yıldır aksatmadan qigong çalışmaya özen gösteriyorum -ki söylediklerimi referans olarak almaman için yeterli bir neden:).

İlk seferlerde -geçen sene ilk 3 ayımda- ben de hep aceleye getiriyor ve odak sıkıntısı çekiyordum. Hayatımdaki yeri kemikleştikçe odaklanmam gitgide kolaylaştı ve sıkılmak bi kenara bitirmek istemiyorum çoğu zaman -ki bu da açgözlülüğe girdiği için kararında kalmaya özen gösteriyorum.

Bana göre insan hayatındaki herşeyle ilişki kuruyor.Qigong da öyle; ne kadar özen gösterirsen o kadar sana yolunu açıyor ve ışığına tanık olmana izin veriyor.

Kısa bir ekleme: meditasyon, yaptığım herşeyi olurunda müdehalesiz şekilde yapmayı yavaş yavaş bana öğrettikçe qigong güzelleşti, qigong güzelleştikçe meditasyon daha da müdehalesiz hale geldi. Hepsi sabırla, emekle oldu.

Sabredince, sıkıntı falan kalmıyor. Qigong kendi yolunu biliyor ve sana da yolu gösteriyor zaten 🙂

Umarım büyük tecrübelere dayanmayan, naçizane paylaşımım yardımcı olur.

Saygılarımla.

tariktekman
    Yönetici
    Post count: 23

6. hafta videosunda bu soruları sormuş ve ardından da şunu söylemiştim:

“Duruşlar sırasında sıkılmamızın nedeni zihnimizin bölünmesi veya bulanması. Daha önceki derslerde yere kök salmanın, enerjinin ve nefesin her şeyi birbirine bağladığından bahsetmiştim. Bu bağı ve birliği fark etmek zihni açıp berraklaştırıyor ve duruşlara derinlik, canlılık katıyor. Aynı deneyimi yaşamanın diğer bir yolu çevremizdeki sesleri dinlemek. Duruşlar sırasında sesleri beğendiklerim ve beğenmediklerim diye ayırmadan, bazılarının devam etmesini ve diğerlerinin susmasını istemeden, belli bir sese odaklanmadan, tümünü aynı anda, olduğu gibi dinle. Sadece kulaklarını değil tüm bedenini ve varlığını sese aç.”

Önerilerim bunlar.

UVfilter’in paylaşımı da güzel.

3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.