Çigong Kıbrıs Eğitimleri

Bu sayfada Kıbrıs Çigong eğitimlerinin detayları vardır. Tai Chi dersleri ve Kıbrıs dışındaki eğitimler için lütfen programa bak.

Haftalık Çigong Dersleri, Lefkoşa

Çarşamba 16:15-17:15 Yenikent, Gönyeli. Ücret: Ders başına 50 TL

Faye Yip’le Çigong

Faye Yip'le Çigong. Lefkoşa ve İstanbulAltı İyileştirici Ses ve Temel Esneme Rutini
25-26 Şubat 18:30-21:00 Beyoğlu, İstanbul
Ücret: Bir gün 350 TL, iki gün 650 TL (ikinci gün birinci günün devamı niteliğindedir. O yüzden her iki güne de katılmaya çalışın)

Yi Jin Jing Sağlık Çigongu
29 Şubat 10:00-16:00 Lefkoşa

Daoyin Yangsheng Gong 12 Fa
1 Mart 10:00-16:00 Lefkoşa
Lefkoşa’daki çalışmaların bir günü 70 Euro, iki günü 120 Euro’dur.

Kayıt: tarik@tariktekman.com

Altı İyileştirici Ses

MÖ 200 yıllarına ve Taocu Rahiplere dayanan geleneksel bir egzersizdir. Her bir ses belli bir iç organla ilişkilidir ve o sesin titreşimi ilgili iç organın işlevini uyarır. Böylece bu egzersiz bedende Yin ve Yang dengesini elde etmek için kan ve enerji dolaşımını düzenlemeye yardım eder. Enerji seviyesini artırmak, fiziksel ve duygusal iyileşmeyi ve dengeyi güçlendirmek için basit ama güçlü bir egzersiz olan Altı İyileştirici Ses’i düzenli çalışmak kronik hastalıkları, kan ve enerji dolaşımını, kalp-damar sistemini, solunum fonksiyonunu ve tepki sürelerini iyileştirmeye yardımcı olur. Altı sesi sırayla veya sadece belli rahatsızlıkları iyileştirmek için ilgili sesleri çalışabilirsiniz.

Temel Esneme Rutini

Faye, Temel Esneme Rutinini uzun yıllar çalıştığı Savaş Sanatları, Tai Chi ve Çigong’dan geliştirmiştir. Tai Chi ve Çigong çalışırken rahatlamanın önemini biliyoruz ama rahatlamak ne demektir ve vücudumuzun rahatladığını nasıl anlarız? Temel Esneme Rutini sakatlanmayı önlemeye ve Tai Chi ile Çigong çalışması için gerçek anlamda rahatlamaya yardımcı olur. Lao Tzu, Tao Te Ching (Daode Jing) adlı klasik kitabında şöyle der:
“İnsan yaşarken yumuşak ve duyarlıdır;
Öldüğünde sert ve katıdır.
Tüm hayvan ve bitkiler yaşarken yumuşak ve duyarlıdır;
Öldüklerinde solgun ve kurudurlar.
O yüzden şöyle denir:
Sert ve katı olan, ölümün parçasıdır;
Yumuşak ve duyarlı olan, yaşamın parçasıdır”

Yi Jin Jing Sağlık Çigongu

Dao Yin Çigongundan türeyen ve ayakta yapılan 12 hareketten oluşan bir egzersizdir. Her yaştan insanlara uygun olan ve kolayca öğrenilen, en ünlü ve popüler klasik Çin Çigong meditasyon egzersizidir. Yi değişim, Jin tendon ve Jing yöntem anlamına gelir. Dolayısıyla Tendon Değişim Egzersizleri olarak çevrilir. Kaslardaki; boyun, omuz ve sırttaki bağ ve tendonlardaki ağrıyı hafifletmeye yardım eder. Düzenli uygulama fiziksel ve zihinsel sağlığı güçlendirir, hastalıktan korur, bedeni güçlendirir, denge ve koordinasyonu arttırmaya ve ömrü uzatmaya yardımcı olur.

Daoyin Yangsheng Gong 12 Fa

Daoyin ile zihinsel ve ruhsal rahatlamayı birleştiren yeni bir Çigong egzersizidir. 50’den fazla formdan uyarlanan ve birbirine uyumlu bir şekilde akan 12 hareketten oluşur. Sağlık Çigongunun hazinelerinden birisi olan bu egzersiz Geleneksel Çin Tıbbı prensiplerine dayanarak Çin Sağlık Çigongu Derneği tarafından tasarlanıp derlenmiştir. Kalp, karaciğer, dalak, akciğerler ve böbreklerden oluşan dolu organlar ile safra kesesi, mide, ince bağırsak, kalın bağırsak ve mesaneden oluşan boş organlara; meridyenlere, yin ve yangı dengelemeye, enerjinin beş evresine, enerji ve kana odaklanır. Ayakta veya oturarak çalışılabilir. Öğrenmesi kolay, zarif hareketleri her yaşa uygundur. Nefes egzersizleriyle birlikte yapıldığı zaman sağlığı güçlendirme, ruhu besleme ve ömür beklentisini uzatmada etkilidir.

Faye Li Yip

Ünlü bir savaş sanatları ailesinin çocuğu olarak doğan Faye Li Yip yetenekli bir kadın usta ve tutkulu bir Tai Chi ve Çigong eğitmenidir. Ailesinin geliştirdiği birçok popüler Tai Chi formu arasında 24’lük Tai Chi formu ve Tai Chi Kungfu Yelpazesi de vardır. Geleneksel Çin kültürünü paylaşmayı uzun süredir destekleyen Faye, Tai Chi ve Çigong’u insan yaşamının kalitesini fiziksel, psikolojik, duygusal ve ruhsal olarak artırabilen bir bütünsel tıp biçimi olarak görmektedir. Eşi Tary ile birlikte Deyin Taijiquan Enstitüsü ve Britanya Sağlık Çigongu Derneğini kurmuştur. Her iki kurum da Birleşik Krallıktaki en başarılı eğitmen eğitimi kuruluşları olmuşlardır.

2016 yılında İrlanda Cumhurbaşkanı Higgins ve eşine Cumhurbaşkanlığı Sarayında Tai Chi ve Çigong eğitimi vermiş, 2014’te Davos Dünya Ekonomik Forumunda Tai Chi atölyesi yapmış ve konuk konuşmacı olarak uzman tartışmalarına katılmıştır. Yetenekli bir uygulayıcı olarak öğrencileriyle birlikte Kraliçe Elisabeth’in tahta çıkışının 60. yıl dönümünde, 2012 Olimpiyatları öncesi Londra’da, İngiliz Futbol Liginde ve Londra’daki prestijli tiyatrolarda birçok büyük ölçekli performans sergilemiştir. Uluslararası Sağlık Çigongu Federasyonu İcra Komitesi Üyesi, Büyük Britanya Tai Chi Birliği İcra Komitesi Üyesi ve Deyin Taijiquan Enstitüsü dekanı olarak hizmet vermektedir.