Huzur, güven, özgürlük, sevgi istiyorsun.

Kullandığın silah çok çalışmak, elde ettiklerini korumak, yenilerini eklemek, bakımını yapmak, kendini savunmak, tekrarlamak, güçlü olmak, hata yapmamak, gündemden kopmamak, yatırım yapmak, iyi görünmek, mücadele, inat, disiplin, gayret…

Silahını yavaşça yere bırak. Derin bir nefes al. Sadece bugün, sadece bu an farklı bir şey yap, bırak.

Bırak buluşmasında sohbet ve meditasyonla keşfedebileceklerin:

  • Kendime, yaşama nasıl direniyorum?
  • Bedenim, nefesim, enerjim, ilişkilerim bundan nasıl etkileniyor?
  • Kendime, yaşama niye direniyorum? İşe yarıyor mu?
  • Direncimle, kendimle, yaşamla buluşsam ne olur?

Bırak, beni bedenimle ve kendimle buluşturan derin bir meditasyon deneyimi oldu. Buluşmak bazen “tanışmak” demek oluyor, bazen “barışmak,” çoğu zaman ikisi birden. Tarık hocanın sahici, samimi ve bilge varlığıyla açtığı Bırak alanında insan her şeyi dönüştüren saf sevgiyle temas ediyor ve kendini olduğu gibi, şefkatle kucaklamayı deneyimliyor. Bu kucaklamayla bazen fiziksel bir sorunun kendiliğinden eriyip gitmesi, bazen de duygusal bir engelin ortadan kalkıp hayatın su gibi akabilmesi mümkün oluyor. Bırak’tıkça hafifliyor, açılıyor ve hayat doluyor içim. Bir de şükran!

A.G.

Tutmayı Bırak – Kendinle Buluş

Nefesimi tutuyor muyum? Nefesin kendini vermesine izin versem ne olur?
Bedenim rahat mı? Kastığım yerler var mı?
Kimlik, inanç, düşünce, eşya, anı, tüketim, çaba, beklentilere tutunmayı bıraksam ne olur?

Dokun

İtmeyi Bırak – Yaşamla Buluş

Nefes alırken rahat mıyım? Nefes kendini alsa ne olur?
Sevmediğim duygu ve hisler neler? Vücudumun neresindeler? Sevsem ne olur?
Suçlama, inkar, dışlama, affetmeme, zorlama, kaçış, düşmanlık, rol, haklılık, katılığı bıraksam ne olur?

“Bırak” benim için o ihtiyacım olan güvenli ara, zihnin dansı, kalbin ferahlaması, doğa ile aşkla bütünleşen ritmlerimiz, sınırların merakla esnemesi ve hem bireysel hem de grup olarak bazen sözler bile gerekmeden güvenle güçlenmeye karşılık geliyor. Bu deneyimin ezbere ya da tahmin edilebilir bir doğada olmayıp tamamen biricik olması grubun ve şimdinin enerjisi ile şekillenmesi kesinlikle çok iyi hissettiriyor. “Bırak”mak yaşama tutunuşumu dönüştürüyor.

E.A

Bırak çalışması benim için yolculuğa çıkmak gibi. Hazırlık yapmadan, planlamadan. Yola düşmek desem daha yakışır sanırım. Meditatif bir yolculuk. Tarık hocamın yönlendirmeleri yolları fark etmeme yardımcı oluyor . Sonrası kendiliğince bir akış … hangi engelimle, hangi yüklerimle ya da ihmal ettiklerimle karşılaşırım, daha önce fark etmediğim nelerle buluşurum, dönüşüm nasıl olur tam bir sürpriz.

Her ne keşfedersem edeyim, keşiflerim hoşuma gitse de gitmese de farkındalığın ve kendimle hemhal olmanın umuduyla dönerim geri. Hafiflerim.

Tarık hocam ve onun bırak çalışması ile tanıştığım için şanslıyım. 🙏

S.S.Y.

Bırak çalışmasında; Tarık Hocamın dinginlik, açıklık ve şefkat dolu bir kalple yaptığı yönlendirmeleri gerçekten çok şifalandırıcı. Onunla çalışırken ilham dolu hissediyorum. Bilgelik dolu neşesinden nasiplenmek de cabası🙏. Kendinizi Tarık Hoca’nın açtığı güvenli alana BIRAKtığınızda, size hizmet etmeyen her şeyi de BIRAKma özgürlüğünü deneyimleyebilirsiniz.

T.A.

Bırak benim için sadece bir meditasyon değil bir keşif yolculuğu, bazen nabız atışlarımda, bazen akciğerlerimde. Her bir yolculukta orada neleri tuttuğunu, nelere tutunduğunu keşfediyor, “bırakabilir misin?” diye soruyorsun. Cevap bazen “evet” ile gelen büyük bir rahatlama oluyor, bazense “hayır daha buradayım, buna tutunmaya ihtiyacım var”. Her ikisi de kabul…

B.M.